Veterinarski fakultet - prikaz tečajeva cjeloživotnog usavršavanja

Prikaz tečaja

Uzgoj matičnih stanica i primjena tkivnih ekvivalenata u veterinarskoj medicini

Tip tečaja: Tečaj o aktualnoj temi Područje: Temeljne prirodne i pretkliničke znanosti





Voditelj tečaja
prof. dr. sc. Maja Popović
Ambulantna klinika

Iskustvo i kompetencije
Voditeljica obaveznog diplomskog kolegija Molekularna biologija i genomika u veterini, te kolegija u doktorskom studiju Molekularna biologija u veterini,u kojima se govori o pristupima i metodama molekularne genetike koji se mogu rabiti u populacijskim istraživanjima u životinja, u istraživanjima filogenetkih odnosa, u istraživanjima GMO pripravaka i organizama namijenjenih veterinarskoj medicini i animalnoj proizvodnji, te u rješavanju slučajeva u području veterinarskoj forenzičkoj genetici. Od 2010. godine nastavnik je na kolegiju Animalna forenzička genetika na Sveučilišnom odjelu za forenzičke znanosti Sveučilišta u Splitu. 2012. godine izabrana je u naslovno znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora na Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu, te u znanstveno zvanje znanstveni suradnih iz područja prirodnih znanosti polja biologija. Indeksiranost i citiranost znanstvenih radova voditeljice tečaja i suradnika mogu se vidjeti u CROSBI i SCI bazama. Prema zadnjem izvješći NSK od prosinca 2011. voditeljica tečaja ima 226 citata za ukupno 45 CC/SCI radova. Voditeljica je sudjelovala na nekoliko tečajeva:Tečaj iz molekularne biologije: "Primjena molekularne biologije u veterinarskoj znanosti". Organizator: Veterinarski fakultet. Voditelj tečaja: dr. sc. Simone Caccio, Institutio Superiore di santa, Rim Italija (21.06.-06.07.2004), Metodološki tečajevi u biologiji i medicini: "DNA i RNA iz životinja". Izolacija DNA, izolacija RNA, PCR, RFLP, RT-PCR, Real-time PCR, Southern blot hibridizacija, dot blot hibridizacija, sekvenciranje i genotipizacija pomoću mikrosatelita. Voditelj tečaja: dr. sc. Andreja Ambrović Ristov. Organizator: Institut Ruđer Bošković. (11.-15. travnja 2005.)


Suradnici

 Prof. dr. sc.  Damir Mihelić  Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju  predavač
 Doc. dr. sc.  Gordan  Mršić   Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“, MUP  predavač
 Prof. dr. sc.  Boris Pirkić  Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju  predavač
 Prof. dr. sc. Maja Popović  Zavod za biologiju  predavač
 Dr. Daniel Špoljarić  Zavod za biologiju  suradnik
 Dr. sc.  Mirna Tominac-Trcin   Klinika za traumatologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu  predavač
 Prof Ksenija Vlahović  Ambulantna klinika  predavač



Sažetak
Tijekom proteke dekade u veterinarskoj je medicini poraslo zanimanje za biologiju životinjskih embrijskih i adultnih matičnih stanica (EMS/AMS). To zanimanje proizlazi iz njihove potencijalne kliničke primjene, napose u cijeljenju rana, tkivnom inženjerstvu i terapiji pri regeneraciji i reparaciji oboljelih ili oštećenih tkiva/organa. AMS iz različitih tkiva već su u svakodnevnoj uporabi u takvim terapijama za domaće životinja, napose kućne ljubimca (pas, mačka) i pratitelje čovjeka (konj). U novije vrijeme, uporaba embrijskih staničnih linija i autolognih EMS dobivenih terapijskim kloniranjem također brzo napreduje i uskoro se očekuje njihova primjena u terapiji. Veterinarski znanstvenici istražuju modele matičnih stanica od EMS dobivenih iz blastociste ili embrija do somatskih ili AMS, podrijetlom iz zametnih staničnih linija te iz koštane moždine, epitelnog ili masnoh tkiva. Pri tome je prednost veterinara u činjenici da su im lako dostupni životinjski modeli prirodnih ozljeda/infekcija koje su cilj terapija matičnim stanicama. U ovom ćemo tečaju trajne edukacije prikazati podatke o stanju u području stanične transplantacijske veterinarske medicine i naglasiti potencijale/ograničenja rezidentnih ili cirkulirajućih EMS i AMS u kliničkoj primjeni. Biti će prikazana i naša novija iskustva u uzgoju AMS nekih životinjskih vrsta pratitelja čovjeka (pas, mačka i konj) i konzumnih vrsta (svinja), kao i u testiranju njihovog reparativnog/regenerativnog potencijala u kliničkoj praksi, napose u veterinarskoj dermatologiji (ozljede kože) i oftalmologiji (oštećenja rožnice). Također polaznici će biti upoznati sa  procesima sustava osiguranja kvalitete u laboratorijima (planiranje, provedba, provjera, promjena). 
 


Mjesto održavanja
fakultet

Datum-i održavanja tečaja:


Trajanje tečaja:
1 dan

Tiskani materijal:
ne

Predviđeni broj polaznika:
od 0 do 0

Uvjetovanost tečaja:
Diplomski studij iz područja biomedicinskih, prirodnih, biotehničkih i pravnih znanosti

Ukupna cijena:
3000,00 Kn

Program tečaja:

Dan Od Do   Tema

  [povratak na listu]

Izradio Odsjek za informatiku